אודות צוות אמיתי 
תיאטרון מרכז העיר חיפה

תיאטרון מרכז העיר חיפה- תיאטרון הפריינג' המקצועי הלא ממסדי הראשון בעיר- הוקם ב1996 על ידי יגאל אמיתי- במאי ושחקן, במטרה להקים להקת יוצרים חיפאית, שתהווה ראש גשר להחייאת מרכז העיר חיפה - הדר הכרמל, כמרכז תרבות עירוני. תמרה אמיתי, מחזאית התיאטרון, פעלה במשך שנים  למען החייאת הדר, ואף כונתה בתקשורת המקומית  " אמא של הדר". שני הילדים של בני הזוג, דני ורותי, גדלו לתוך התיאטרון וכבר בגיל צעיר שיחקו בו, לצד שחקנים מקצועיים, עזרו בליקוט וייצור תפאורות, תלבושות, אביזרים, שאוכסנו על גג בית המשפחה, שהתגוררה בבית האבן היסטורי, ליד התיאטרון העירוני. דני, כשבגר, הפך לחלק בלתי נפרד מתיאטרון מרכז העיר, כשחקן, זמר, מוזיקאי וצייר תפאורה.
 

במשך שבע השנים הראשונות עבדנו במוזיאון חיפה לאמנות, והשוכן ליד ואדי נסנאס, והיינו התיאטרון היחיד בעיר  שקלט לשורותיו את בוגרי החוג לתיאטרון באונ' חיפה. בהצגה הראשונה שהעלינו: "פצפונת ואנטון", השתתפו שחקנים חיפאים לשעבר, שבאו לחזרות על חשבונם, מתל אביב, מתוך אמונה שהלהקה תהיה החלוץ להיווצרות עשייה תיאטרונית חיפאית אוטנטית, המהווה חלק מהקהילה.
 

אלא שבשלב מסוים ,אחרי כ-15 שנות פעילות, נאלצנו לעזוב את הדר, כי אי אפשר היה להמשיך ולגדל בה ילדים בגיל ההתבגרות. תמרה, שארגנה סוחרים, יזמה מפגשים, ערכה הפגנות יחיד והחתמות, מצאה את עצמה גם היא מתגוררת במקום אחר: ליד גן הפסלים, בו גרים בשלום ובהרמוניה מוסלמים ונוצרים, יהודים ובהאיים. באותה התקופה התחלנו להציג בבית הגפן- מרכז יהודי-ערבי חיפאי ותיק- ועברנו להצגות למבוגרים.
 

זה שיר, שתמרה כתבה זמן קצר לאחר שעזבנו את הדר:

חיפה- יופייך בגופך

אך מבטך קר.

עליצות לא תימצא בך

 כלל ועיקר.

הבא בשערייך חולף על פנייך

לא נשאר.

אחותך השטוחה,בניגוד לכללים

 תוססת חיים ופורחת

ומכל קצוות ארץ אליה עולים

 ובטנה עולה ופורחת.

 חיפה, איבדת את הצפון, השיבי אותו אלייך!

 דאגי לרתק אלייך את בנייך ואורחייך

 למען יאריכון חייך

 ותזכי לעלות על שתי אחיותייך

ולפרוח

מי ייתן ותצלח לך דרכך

 ויהיה בך הכוח.

 

לפני כ- 5 שנים, אחרי שנים של עשייה בתקציבים מזעריים ומאבקים בלתי פוסקים, החלטנו להתרכז  ביצירה הבנויה על שלושתנו.

וכך נולד "צוות אמיתי".
הפרויקט המרכזי בתקופה זו היה: " ולדימיר ויסוצקי מדבר עברית" – שירי משורר המחאה הרוסי האגדי, הנשמעים, בתרגומם של יגאל ותמרה, כאילו נכתבו כאן ועכשיו.
המופע האקוסטי של שירי ויסוצקי מוצג גם בימים אלה, ולפני חמש שנים הוצא לאור גם ספר ובו 44 שירי ויסוצקי בעברית, לצד המקור הרוסי, עם איורים לכל שיר של דני, עם דיסק מצורף. זהו הספר הראשון של שירי ויסוצקי בעברית,  והוא מילא את "המדף החסר" במוזיאון המוסקבאי של המשורר, המתורגם כיום ליותר מ- 150 שפות.

 

לארונה חידשנו את פעילותו של תיאטרון מרכז העיר חיפה ושל העמותה המנהלת אותו, לצורך הפקה מחודשת של האופרה " רוצה להיות זמר של אופרה" מאת תמרה אמיתי (רעיון ולברית) ומקסים לוי (הלחנה(, בבימויו של יגאל, ועם דני – בתפקיד הראשי.

האופרה מגוללת את סיפורו של נער, החולם להיות זמר אופרה ,למגינת ליבם של הוריו, המעדיפים שיהיה רופא, עורך דין או מהנדס, ופוחדים מ" מה יגידו השכנים", אך הוא לא מוותר... האופרה העוסקת בהתעקשות להיות אתה עצמך גם אם האחרים יוצאים נגדך, מוצגת כיום במסגרת הפרינג' של צוותא ת"א ובתיאטרון חיפה.

 

" צוות אמיתי" ו" תיאטרון מרכז העיר" – פועלים בסוג של סימביוזה, כשתמרה ודני ממשיכים במקביל בפעילות עצמאית משלהם. דני כמאייר, צייר, מעצב ופסל. תמרה ככותבת. ספרה החדש והמהפכני:  "אלוהים – מה זה בכלל" – עם איורים של דני, עומד לצאת לאור בקרוב בהוצאת סטימצקי.
 

ובחזרה לתיאטרון.
בקרוב הצגה חדשה: " כיפה אדומה וכחול הכובעון הלבן"- מחזה של תמרה ( פרס הספרות של קרן תרבות חיפה),  בבימויו של יגאל, בהשתתפותם של דני ויגאל, לצד שחקנים,זמרים ומוזיקאים נוספים.
ההצגה תעלה בבית הגפן ובתיאטרון חיפה, המשמשים לתיאטרון מרכז העיר כמעין במות בית, הנמצאות, כמובן, בהדר.   

צוות אמיתי.png